Dört yıldır beklediğimiz Dünya Kupası heyecanı geldi, çattı.
TRT SPOR ekranlarından yayınlanacak ve nefesleri kesecek futbolun en büyük sahnesi için geri sayımdayız.
Dünya Kupası öncesinde, 32 takımı tanımak için hazırladığımız “Kupa Rehberi”nin bu içeriğinde B Grubu’nu ele alıyoruz.
1966’nın şampiyonu İngiltere’nın yanı sıra İran, ABD ve Galler’in bulunduğu grupta heyecan, 21 Kasım’da İngiltere ile İran arasında oynanacak mücadeleyle başlayacak.
Grup maçlarının oynanacağı stadyumlar
B Grubu maçları, Katar’ın Al Khor, Al Rayyan ve Doha bölgelerinde oynanacak.
Grubun stadyumları ve kapasiteleri şu şekilde:
Grupta öne çıkan bilgiler
B Grubu’nda mücadele eden takımlar arasında iki Büyük Britanya ülkesi (İngiltere – Galler) bulunuyor.
Grupta öne çıkan bilgiler şu şekilde:
Grubun tanıdık yüzleri
Grupta, Türkiye liglerinde forma giyen toplam 3 futbolcu mücadele edecek.
Bu liste, Spor Toto Süper Lig’de oynayan oyunculardan oluşuyor.
İNGİLTERE
İngiltere’nin turnuva yolu
1966’nın şampiyonu İngiltere, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’nda Macaristan, Polonya, Arnavutluk, Andorra ve San Marino ile mücadele etti.
İngilizler, çıktıkları 10 maçta 8 galibiyet elde ederken, Macaristan ve Polonya karşısında 1-1’lik birer beraberlik aldı.
26 puan toplayan İngiltere, grubu lider bitirerek kupaya doğrudan katılım hakkı elde etti.
İngiltere kadrosu
56 yıllık özlemi dindirmek isteyen İngiltere kadrosunda, Premier Lig dışında yalnızca bir oyuncu (Jude Bellingham) bulunuyor.
Kaleciler: Jordan Pickford, Nick Pope, Aaron Ramsdale
Savunma: Kieran Trippier, Trent Alexander-Arnold, Conor Coady, Harry Maguire, Eric Dier, Luke Shaw, John Stones, Kyle Walker, Ben White
Orta saha: Conor Gallagher, Jude Bellingham, Mason Mount, Kalvin Phillips, Jordan Henderson, Declan Rice, Phil Foden, Jack Grealish, James Maddison
Forvet: Marcus Rashford, Bukayo Saka, Harry Kane, Raheem Sterling, Callum Wilson
Teknik direktör: Gareth Southgate
İRAN
İran’ın turnuva yolu
Asya’nın önde gelen futbol ülkelerinden İran, Dünya Kupası Asya Elemeleri’ne ikinci turdan başladı.
Dünya sıralamasındaki konumuna göre bütün Asya ülkelerinin önünde yer alan ekip, C Grubu’nda Irak, Kamboçya, Hong Kong ve Bahreyn ile mücadele etti.
Oynadığı 8 maçta 6 galibiyet ve 2 mağlubiyet alan İran, grubunu 18 puanla lider tamamladı ve üçüncü tura yükseldi.
Üçüncü turda, A Grubu’nda Irak, Lübnan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Kore ile mücadele eden ekip, 25 puanla grubu lider bitirdi ve Dünya Kupası Finalleri’ne doğrudan katılım hakkı elde etti.
İran kadrosu
Queiroz’un açıkladığı başlangıç kadrosunda, İran Ligi’nde boy gösteren 9 oyuncu bulunuyor. Kadroda, Yukatel Kayserispor formasını terleten iki yıldız da yer alıyor.
Kaleciler: Alireza Beiranvand, Hossein Hosseini, Amir Absedzadeh, Payam Niazmand
Savunma: Sadegh Moharrami, Ehsan Hajsafi, Shojae Khalilzadeh, Milad Mohammadi, Morteza Pouraliganji, Hossein Kanaanizadegan, Majid Hosseini, Ramin Rezaelan, Abolzajl Jalali
Orta saha: Saeid Ezatolahi, Ali Karimi, Saman Ghoddos, Rouzbeh Cheshmi, Ahmad Nourollahi
Forvet: Alireza Jahanbakhsh, Mehdi Taremi, Karim Ansarifard, Vahid Amiri, Mehdi Torabi, Ali Gholizadeh, Sardar Azmoun
Teknik direktör: Carlos Queiroz
GALLER
Galler’in turnuva yolu
Tarihinde ikinci kez kupaya katılan Galler, FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri E Grubu’nda Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Belarus ile mücadele etti.
Oynadığı 8 maçta 4 galibiyet, 3 beraberlik ve 1 mağlubiyet alan Galler, 15 puanla grubu ikinci bitirdi ve play-off’a katılım hakkı kazandı.
Play-off aşaması A Yolu’nda yarı finalde Avusturya’yı 2-1 mağlup eden Galler, finalde Ukrayna ile karşılaştı.
Ukrayna’yı da 1-0’la geçen Ada ekibi, kupaya katılım hakkı kazandı.
Galler kadrosu
Galler kadrosunda, Büyük Britanya ülkeleri dışında boy gösteren yalnızca 4 oyuncu bulunuyor.
Kaleciler: Wayne Hennessey, Danny Ward, Adam Davies
Savunma: Neco Williams, Ben Davies, Ben Cabango, Joe Rodon, Chris Mepham, Ethan Ampadu, Chris Gunter, Connor Roberts, Tom Lockyer
Orta saha: Aaron Ramsey, Joe Allen, Harry Wilson, Joe Morrell, Dylan Levitt, Rubin Colwill, Jonny Williams, Matthew Smith, Sorba Thomas
Forvet: Gareth Bale, Daniel James, Kieffer Moore, Mark Harris, Brennan Johnson
Teknik direktör: Robert Page
ABD
ABD’nin turnuva yolu
Dünya Kupası CONCACAF Elemeleri’ne üçüncü turdan başlayan ABD, bu aşamada Meksika, Kosta Rika, Kanada, Panama, Jamaika, El Salvador ve Honduras’la mücadele etti.
Çıktığı 14 maçta 7 galibiyet, 4 beraberlik ve 3 yenilgi alan ekip, 25 puanla eleme aşamasını üçüncü sırada tamamladı.
Kanada ve Meksika’nın ardında, Kosta Rika’nın önünde konumlanan ABD, finallere doğrudan katılım hakkı kazandı.
ABD kadrosu
ABD kadrosunda, ligimizde forma giyen Haji Wright da yer alıyor.
Kaleciler: Ethan Horvath, Sean Johnson, Matt Turner
Savunma: Cameron Carter-Vickers, Sergiño Dest, Aaron Long, Shaq Moore, Tim Ream, Antonee Robinson, Joe Scally, DeAndre Yedlin, Walker Zimmerman
Orta saha: Brenden Aaronson, Kellyn Acosta, Tyler Adams, Luca de la Torre, Weston McKennie, Yunus Musah, Cristian Roldan
Forvet: Jesús Ferreira, Jordan Morris, Christian Pulisic, Gio Reyna, Josh Sargent, Tim Weah, Haji Wright
Teknik direktör: Gregg Berhalter